#1. Grobla Olbrzyma w Irlandii Północnej
Ta niezwykła formacja skalna składa się z kilkudziesięciu tysięcy kolumn bazaltowych, które pękały podczas stygnięcia lawy 50-60 milionów lat temu.
Jeśli chcecie zobaczyć podobnie ukształtowane skały, to znajdziecie je w Polsce w pobliżu Kamiennej Góry.
#2. Dracaena cinnabari rosnące na wyspie Sokotra
Częściej można spotkać te drzewa pod nazwą Smocze Drzewa lub Drzewa z Krwi Smoków. Nazwa ta pochodzi od koloru barwnika, który jest otrzymywany z owoców:
Był on znany starożytnym Rzymianom od co najmniej I wieku naszej ery.
#3. Grand Prismatic Spring w parku Yellowstone
Zbiornik ten powstał w wyniku obecności komory magmowej w bliskim sąsiedztwie powierzchni ziemi. Rudy pas wokół gorącego źródła to osad z krzemionki. Pomimo temperatury wody osiągającej 87 stopni, występuje tam życie. Kolor zielony to zasługa jednego z gatunków sinic, zaś coraz ciemniejsze odcienie niebieskiego, aż po granat, są wynikiem rozpraszania światła przez wodę.
#4. Świecąca plaża na Malediwach
Niebieskie świecące punkty, przypominające gwieździste niebo, to w rzeczywistości plankton, który w sytuacji zagrożenia wykorzystuje bioluminescencję do odstraszenia potencjalnego napastnika.
#5. Jaskinia nadmorska w Algarve w Portugalii
Całe wybrzeże tej portugalskiej prowincji usiane jest różnymi formami terenu, powstałymi dzięki erozji wapiennych skał.
#6. Kryształowa Jaskinia w Naica w Meksyku
Odkryta w 2000 roku w czynnej kopalni ołowiu, srebra i cynku komnata zawiera największe na świecie kryształy gipsu. Największe z nich osiągają 15 metrów długości.
Podobną komnatę odkryto również 100 lat temu, jednak została ona wyeksploatowana, a kryształy pochodzące z niej można zobaczyć w wielu muzeach na świecie.
Chociaż początkowo władze kopalni planowały udostępnić to miejsce turystom - wylać betonową ścieżkę i wykopać dla nich specjalne wejście, to jednak zdecydowano się postąpić inaczej. Mając na uwadze co stało się z odkrytą w 1910 roku komorą, w której kryształy miały do 2 metrów długości, postanowiono zabronić do niej dostępu wszystkim, poza naukowcami.
#7. Kanion Antylopy w Arizonie
Kanion powstał przez wymywanie piaskowca podczas tak zwanych powodzi błyskawicznych. Jest to zjawisko występujące podczas nagłych opadów, gdy woda nie mogąc wsiąknąć w skały spiętrza się w kierunku ujścia z kanionu. Dlatego też wstęp jest możliwy tylko z przeszkolonym przewodnikiem, by uniknąć wypadków. Ostatni z nich miał miejsce w roku 1997, kiedy w kanionie zginęło 11 osób.
#8. Zamarznięte jezioro Abrahama w Kanadzie
Ten niesamowity widok to zasługa metanu uwięzionego w zamarzającej wodzie.
0 komentarze:
Prześlij komentarz