poniedziałek, 12 grudnia 2016

Żółw z turbodoładowaniem

90-letni żółw nazwany Pani T przeżył prawdziwy horror. W czasie gdy przeczekiwał zimę w stanie hibernacji, szczury zjadły mu dwie przednie nogi. Na szczęście znaleźli się ludzie dobrej woli, którzy pomogli biedakowi i dzięki nim jego życie stało się jeszcze ciekawsze niż dotychczas.

Właścicielem Pani T jest Jude Ryder z Pembrook w Walii i kiedy odkryła stan swego żółwia, była przerażona. Nawet wizyty u weterynarza, razem warte 1 000 funtów, niewiele pomogły w poprawieniu stanu okaleczonego zwierzaka.


Wybawcą nieszczęśnika okazał się 37-letni syn pani Ryder, Dale, który z zawodu jest inżynierem mechanikiem. Dale przykleił Pani T koła od modelu samolotu, dzięki czemu żółw nie tylko może znowu się poruszać, ale śmiga dwa razy szybciej, niż robił to wcześniej.



Pani Ryder nie może się nacieszyć z pomysłu syna: "To tak jakby zainstalować jej turbodoładowanie - biega dwa razy szybciej niż kiedyś. Pani T jak na żółwia jest dość młoda, spokojnie pożyje jeszcze 50 lat, jedyne co jej potrzeba to zmiana opon od czasu do czasu."



Pierwotnie żółw był własnością Dale'a, który otrzymał go w prezencie w wieku 8 lat. Wtedy Pani T miała już około 60 lat.

Nietypowe muzea z całego świata

Założyciele tych miejsc udowadniają nam, że nie każde wyjście do muzeum musi być nudne. Jeśli przejadły wam się muzea erotyczne czy muzea tortur, wystarczy dobrze poszukać, a na pewno znajdzie się coś ciekawszego, niestandardowego dla każdego z nas.

#1. Muzeum zerwanych związków


W 2010 roku w Zagrzebiu powstało nietypowe muzeum, którego zadaniem jest pomaganie w leczeniu złamanego serca. Znajdują się w nim nadsyłane z całego świata pamiątki po ex-partnerach oraz krótka opowieść o tym wydarzeniu. Suknia ślubna, klucze, zdjęcia, siekiera, gumowe piersi, to tylko niektóre z kilku tysiąca eksponatów.


Siekiera pochodzi z Berlina, kobieta po rozstaniu z partnerką w amoku porąbała wszystkie meble w mieszkaniu.

#2. Muzeum instalacji i urządzeń sanitarnych


W 1994 roku w Nowym Delhi pojawiło się muzeum, w którym możemy poznać historyczną, kulturalną i naukową stronę toalet. Założyciel w dość nietypowy sposób edukuje społeczeństwo i pokazuje mu jak zmieniały się toalety na przestrzeni lat i jak tę wiedzę wykorzystać w dzisiejszych czasach.

#3. Muzeum tanich win w Szklarskiej Porębie


Od jesieni 2003 w budynku Chaty Walońskiej znajduje się największa w Polsce kolekcja butelek z etykietami trunków, którymi raczą się najwybitniejsi kiperzy zazwyczaj pod jakimś osiedlowym sklepikiem. W muzeum znajduje się ponad 100 butelek i kilkaset etykiet. Założycielkę muzeum zainspirowała butelka wina o nazwie "Rozkosz".
W końcu nie od dziś wiadomo, że tanie wino jest dobre, bo jest dobre i tanie :)

#4. Muzeum banana w Waszyngtonie


W muzeum możemy poznać historię tych bogatych w witaminy i węglowodany, kształtnych owoców. Banany pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w 1876 roku podczas prezentacji, na której między innymi Alexander Graham Bell przedstawiał światu swój wynalazek - telefon. Założyciel muzeum zgromadził ponad 4000 przedmiotów związanych z jego ulubionym owocem i stara się uświadamiać gościom jak ważną rolę odgrywają banany w naszym życiu.

#5. Muzeum asfaltu


Muzeum asfaltu w Sacramento w Kalifornii posiada kolekcję elementów z dróg całego świata takich jak Route 66 czy Via Appia Antica. W muzeum można nauczyć się produkcji asfaltu, stworzyć własne "dzieło" oraz obejrzeć największe dzieła sztuki z tego właśnie materiału.

#6. Muzeum solniczek i pieprzniczek


Pewne małżeństwo w Gatlinburgu w USA zgromadziło ponad 20 000 solniczek i pieprzniczek z całego świata. W kolekcji znajduje się też sporo młynków do pieprzu, a niektóre eksponaty pochodzą nawet z XVI wieku. Kolekcja jest tak wielka, że właścicieli nie mieścili jej już w domu. W ten sposób powstało nietypowe muzeum, w którym znajdują się i dzieła sztuki i najprościej mówiąc kicz.

#7. Muzeum skarpetek


Długie, krótkie, dziurawe, wzorzyste, gładkie, ciemne jasne, wymieniać można długo, ale można też zobaczyć na własne oczy kolekcję ponad tysiąca skarpetek, urządzeń do ich produkcji, historie oraz literaturę dotyczącą tej części naszej garderoby. Miejmy nadzieję, że eksponaty zostały wyprane przed udostępnieniem ich gościom. Sock Culture Museum znajduje się w Pekinie.

#8. Muzeum mydła i historii brudu


Wchodząc do tego muzeum w Bydgoszczy zaczynasz od mycia rąk nad metalową misą. Wychodząc znasz już tajniki produkcji mydła, wiesz jak wygląda pierwsza przenośna toaleta, żeliwna wanna oraz prototyp prysznica. To nie jedyne atrakcje, w muzeum znajdują się wszystkie przedmioty związane z mydłem oraz praniem, a ty sam możesz zrobić mydełko własnego projektu. Jak twierdzą założyciele, ich celem jest wypuszczanie uśmiechniętych i podszkolonych w praniu na tarze gości.

#9. Muzeum pasożytów


Ponad 300 okazów pasożytów zarówno ludzkich jak i zwierzęcych zobaczyć możemy w pewnym muzeum w... Tokio. Tasiemce, larwy, glisty, pchły i inne obrzydlistwa zanurzone w formalinie to wielka atrakcja, jednak żaden eksponat nie zdobył tak wielkiej popularności jak dziewięciometrowy tasiemiec, który żył w człowieku. Oprócz tego można poznać cykl życia i rolę pasożytów w życiu zwierząt i ludzi, a to wszystko za darmo. Ciekawe dlaczego?

#10. Muzeum pojemników śniadaniowych


W Columbus w stanie Georgia możemy zobaczyć całkiem sporą kolekcję pojemników śniadaniowych i wrócić na moment do chwil, w których mama pakowała nam kanapki do szkoły do właśnie takich cudeniek. W kolekcji znajdują się też termosy i puszki, które należą do Allena Woodalla. Najstarsze "eksponaty" pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku.

Niezwykłe budowle z ery ZSRR

Socjalistyczna architektura drugiej połowy XX wieku była dość specyficzna - duża ilość odkrytego betonu lub kamienia, nieuzasadniony i przesadny ogrom budowli, których strona użytkowa miała drugorzędne znaczenie. Dziś potrafią zachwycać lub straszyć, zależnie od tego jak je odbiera widz.

#1. "Pomnik rewolucji" wybudowany w Jugosławii (dziś w Chorwacji), upamiętniający mieszkańców Moslaviny z czasów drugiej wojny



#2. Kiedyś mieściło się tu gruzińskie ministerstwo autostrad, dziś jest siedzibą banku




#3. Kwatera główna bułgarskiej partii komunistycznej...




#4. ...i jej wnętrze




#5. Hotel Forum w Krakowie, który został zamknięty dopiero w 2002 r.




#6. "Makedonium" - macedoński pomnik wybudowany w latach 70., upamiętniający powstanie ilindeńskie na początku XX w.




#7. Kiszyniów w Mołdawii - hala widowiskowa z 1981 r.




#8. Pomnik założyciela państwa bułgarskiego w Szumen




#9. Ośrodek wypoczynkowy na Ukrainie




#10. Siedziba radia w Bratysławie na Słowacji, budowa tego czegoś zajęła 16 lat




#11. Siedziba Centralnego Instytutu Badań nad Robotyką i Cybernetyką w Petersburgu w Rosji




#12. Pomnik w Bośni, nie jest zaskoczeniem, że zaprojektowany przez tę samą osobę, co ten chorwacki




#13. Hotel Salut w Kijowie z 1984 r.




#14. (Nie)stety "najwspanialsze" pomysły nie zostały nigdy zrealizowane, jak na przykład Pałac Rad - 500-metrowy gmach Rady Najwyższej ZSRR w Moskwie, planu jego budowy przerwał wybuch drugiej wojny



Źródło: http://www.businessinsider.com/soviet-buildings-from-the-mid-20th-century-2015-4

wtorek, 15 listopada 2016

Pupile frontowych żołnierzy

Wojna to ciężki okres dla wszystkich i nawet żołnierze, którzy na co dzień muszą walczyć na froncie starają się złagodzić wpływ jej okropieństw. Jednym ze sposobów jest przygarnięcie bezdomnego zwierzaka i opieka nad nim.

#1.


#2.

#3.

#4.

#5.

#6.

#7.

#8.

#9.

#10.

#11.

#12.

#13.

#14.

Dobry Fryzier

Mark Bustos na co dzień pracuje w ekskluzywnym salonie fryzjerskim, ale to nie z tego powodu stał się lokalną gwiazdą. Mężczyzna każdej niedzieli szuka nowych klientów... wśród bezdomnych, którym oferuje darmowe usługi. 1

Na pomysł dobroczynnej akcji chłopak wpadł w maju 2012, kiedy przebywał w rodzinnych stronach na Filipinach

To właśnie tam odkrył, ile radości sprawia pomaganie innym

Później działał na Jamajce, w Los Angeles i - obecnie - w Nowym Jorku

Spędza w ten sposób każdą niedzielę

Bustos zawsze zaczyna swoją pracę słowami "Chciałbym dla pana/pani zrobić coś miłego"

Jego miejscem pracy są ulice i place - wszyscy mieszkańcy mogą się temu przyglądać

Zapytany o motywy swojej pracy odpowiada...

"Każdy człowiek wart jest tyle samo. Każdy zasługuje na drugą szansę."