czwartek, 7 grudnia 2017

30 tysięcy lajków dostał angielskojęzyczny tekst o dorastaniu w Polsce. Czy słusznie?

Kilka dni temu Internet obiegł tekst, którego autorka postanowiła opowiedzieć światu jak wygląda dorastanie w naszym kraju. Spodobał się na tyle, że dziesiątki tysięcy użytkowników z całego świata przekazywało go dalej, dzięki czemu stał się prawdziwym hitem. Wasze dorastanie wyglądało podobnie?

#1. Jako dziecko jadłeś owoce aż rozbolał cię brzuch

Latem jadałeś czereśnie i wiśnie prosto z drzewa, maliny i truskawki prosto z krzaka. Brzuch nie bolał cię dlatego, że nie myłeś owoców. Po prostu nie mogłeś się powstrzymać i zjadałeś za dużo!

#2. Budząc się w niedzielę, czułeś zapach świeżo upieczonego ciasta

Mógł to być biszkopt z bitą śmietaną i truskawkami, kruche ciasto z rabarbarem lub brzoskwiniowy sernik, którymi częstowano gości odwiedzających waszą rodzinę w weekendy.

#3. Przynajmniej raz w życiu widziałeś śmierć zwierzęcia hodowlanego

Najprawdopodobniej twoi dziadkowie mieszkali na wsi, a ty spędzałeś u nich prawie całe wakacje. Biegałeś przez pola pszenicy i zbierałeś ochrzan za psucie plonów. Wspinałeś się na drzewa i być może spadając z jednego z nich złamałeś pierwszą kość. Masz też złe wspomnienia widoku kurczaka biegającego bez głowy lub kwiku zarzynanych świń dochodzących z chlewu. Może nawet przez to zostałeś wegetarianinem.

#4. W Poniedziałek Wielkanocny polewałeś ludzi wodą. Czasem z wiadra

Tradycja "Śmigusa Dyngusa" polegała początkowo na tym, by chłopcy polewali się wodą nawzajem z dziewczętami. Teraz bawią się całe rodziny, a do akcji wkraczają pistolety na wodę. Nieważne jaka jest pogoda - będziesz mokry.


#5. Salon w twoim domu był też sypialnią twoich rodziców

Dorastałeś w małym mieszkanku w bloku z wielkiej płyty. Jego powierzchnia mieściła się w przedziale 40-60 m2. W latach 60., 70. i 80. budowano bloki, które miały zaspokoić podstawowe potrzeby, więc salon był równocześnie sypialnią, a drugi pokój dzieliło się z rodzeństwem. Kuchnia i łazienka były tak małe, że ledwo dało się obrócić. W typowym mieszkaniu był też mały balkon o powierzchni 1-2 metrów kwadratowych, na którym mama wieszała pranie, a ty z kolegą z sąsiedztwa mogliście pobawić się "telefonem" z kubeczka i sznurka.

#6. Kiedy wracasz do domu, twoja mama zamienia się w kucharkę

Wizyta w domu rodziców to miejsce, w którym zastaniesz lodówkę wypchaną kopytkami, pierogami, bigosem i gołąbkami. Mama po prostu nie była pewna co chcesz zjeść. A na deser oczywiście ciasto.

#7. Twój ojciec potrafi naprawić wszystko, a jednak ledwo radzi sobie z włączeniem swojej komórki

Samochód się zepsuł - dzwoń do taty. Pralka wydaje dziwne dźwięki - zapyta o kilka szczegółów i na podstawie twojej relacji zdiagnozuje problem. Cieknie ci z kranu? Wyjaśni ci krok po kroku jak wymienić uszczelki. Jeśli jednak chodzi o technologię, z trudnością przyjdzie mu telefonowanie z komórki, włączenie laptopa czy otwarcie przeglądarki. Smartfon jest zupełnie czarną magią.


#8. Od drugiej klasy sam chodziłeś do szkoły

Jako dziecko byłeś bardzo samodzielny. Bawiłeś się pod blokiem z dzieciakami, a rodzice wołali cię tylko wtedy, gdy nadchodził czas na kolację (wtedy nie było jeszcze komórek dla każdego dzieciaka - wychylało się z okna i wołało!). Pomagałeś z gotowaniem, a 12-latki potrafiły już samodzielnie przygotować jakieś danie. W tym samym wieku zaczynałeś odbierać młodsze rodzeństwo z przedszkola, odprowadzać je do domu i zajmować się nim zanim rodzice nie wrócili z pracy.

#9. Na wigilijnym stole znajduje się 12 potraw zrobionych z 5 składników

Kiszona kapusta, grzyby, buraki, ryby i mak. Dawniej, dostęp do większości produktów był w zimie mocno ograniczony, więc trzeba było poradzić sobie z tym, co było pod ręką.

#10. Wiesz, że żadna impreza nie jest tak epicka jak polskie wesele

Typowe wesele trwa dwa dni. Ceremonia w kościele odbywa się zwykle w sobotę, a impreza zaczyna się tuż po niej. Butelki wódki na stołach nigdy się nie kończą, pije się z kieliszków. Przez cały wieczór i noc serwuje się posiłki. Taniec i jedzenie spowalnia efekty wywoływane przez alkohol, więc wszyscy wydają się radośni i głupkowaci, ale nie wszyscy są zalani w trupa. Drugiego dnia odbywają się poprawiny, gdzie mamy więcej tego samego: jedzenie, picie i taniec.


#11. Twoi rodzice bardziej świętowali imieniny niż urodziny

Bądźmy tu jednak szczerzy - ty wolisz świętować w urodziny.

#12. Znasz przynajmniej 10 osób o takim samym imieniu jak ty

Wybór imienia w Polsce jest bardzo ograniczony, więc są one dość powtarzalne. Co druga dziewczyna zdaje się być Kasią, Basią, Anią lub Magdą. Mężczyźni są Pawłami, Łukaszami, Marcinami i Tomkami. Jeśli pojawi się "nietypowe" imię, takie jak Maja czy Nikola, szybko się przyjmuje i znów co drugi rodzic nazywa tak swoje pociechy.

#13. "No", znaczy "tak"

Używając "no", zgadzasz się z tym, co ktoś mówi. Dla obcokrajowców brzmi to trochę dziwnie.

- Chcesz herbaty?
- No.

#14. Kiedy mówisz po polsku, wydajesz się być wkurzony

Kiedy rozłączasz się po telefonicznej rozmowie z rodzicami, znajomi obcokrajowcy pytają: "Co się stało? Pokłóciłeś się z rodzicami"? "Nie, opowiadałem im o tym, jak minął mi weekend" - odpowiadasz. Coś jest w naszym tonie głosu lub w języku, który może brzmieć dość ostro.


#15. Jeśli nie podoba ci się ciuch, który założyła twoja siostra, mówisz jej o tym

Jesteś bezpośredni dla rodziny i znajomych. Jeśli jesteś u kolegi i jesteś głodny, pytasz co ma do jedzenia.

#16. Oferujesz herbatę każdemu, kto cię odwiedza

Herbata jest równie popularna w Polsce, jak w Anglii. Nie pijemy jej jednak z mlekiem.

#17. Narzekasz

Dużo. Narzekasz na długą zimę, a kiedy śnieg topnieje, marudzisz na błoto. Kiedy w końcu nadejdzie lato, okazuje się, że jest za gorąco! Narzekasz na polityków (choć od lat nie głosowałeś) i ceny (nawet jeśli stać cię na wygodne życie, a nawet masz swoje mieszkanie i samochód).

#18. Całe to narzekanie nie robi z ciebie nieszczęśliwej osoby

Narzekanie na coś jest często zwykłym początkiem rozmowy. Łatwiej się z kimś zakolegować kiedy możecie na coś razem pomarudzić. Dopiero wtedy można przejść do weselszych tematów.

Źródło: http://matadornetwork.com/life/18-signs-born-raised-poland/?single=1

0 komentarze:

Prześlij komentarz